piątek, 6 lutego 2015

mBank: Zmiany w Tabeli Opłat i Prowizji

źródło: mbank.pl
mBank przyzwyczaił swoich klientów do częstych zmian regulaminów i tabeli opłat. Zmiany dokonywane są praktycznie każdego miesiąca (historia zmian taryfy opłat). Niestety u wielu osób powoduje to uśpienie czujności, bo komu chce się ciągle sprawdzać co się zmieniło. Tym razem zmienia się opłata za kartę do konta, również do tzw starego eKonta.

Wyższe opłaty za kartę


Banki mniej zarabiają na opłatach interchange, więc muszą jakoś nadrobić mniejsze zyski. Najłatwiej jest zmusić klienta do wykonywania większej liczby płatności kartą a jak tego nie zrobi to niech płaci "karę". Osoby które mają stare eKonto do tej pory musiały wykonać transakcje kartą tylko na 100 zł żeby być zwolnionym z opłaty, jeśli tego nie zrobiły to od czerwca 2013 r płaciły 4 zł za kartę. Od 8 kwietnia 2015 r będzie obowiązywać nowa tabele, zgodnie z którą żeby być zwolnionym z miesięcznej  opłaty za kartę trzeba będzie wydać kartą minimum 300 zł, w przeciwnym wypadku zapłacimy 6 zł / m-c.

Zmienią się także opłaty dla osób które od 16 lutego 2015 założą eKonto Mobilne. Te osoby od kwietnia zapłacą 4 zł miesięcznie za kartę (chyba że zrobią kartą transakcje bezgotówkowe na kwotę min 200 zł).


eKonto Mobilne Plus - nowość


W najbliższych dniach, w ofercie mBanku pojawi się nowe konto eKonto Mobilne Plus. Osoby które już są klientami mBanku będą mogły przekształcić swój rachunek właśnie w to konto (bezpłatnie). Konto będzie interesujące szczególnie dla tych osób, które lubią korzystać z obsługi w oddziałach (przy aktualnie dostępnych taryfach za przelew zlecany w oddziale płaci się 5 lub 8 zł, a za wpłatę czy też wypłatę w kasie musimy zapłacić 9 zł opłaty)

Szczegóły oferty eKonta mobilnego Plus:

 • 4% na koncie osobistym*
 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie rachunku, jeśli suma wpływów na rachunek eKonta mobilnego Plus lub powiązanego z nim rachunku eMax wynosi min. 1 000 zł. W przypadku braku spełnienia warunku miesięczna opłata za prowadzenie konta wynosi 5 zł
 • 0 zł za kartę debetową, przy aktywnym korzystaniu (aby zostać zwolnionym z opłaty za kartę wystarczy dokonać dowolną kartą wydaną przez bank – debetową, kredytową, kartą NFC naklejka czy NFC PaySim - transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę min. 200 zł miesięcznie). W przypadku braku spełnienia warunków miesięczna opłata za kartę wynosi 4 zł
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów na całym świecie
 • 0 zł za dokonanie przelewu wewnętrznego i zewnętrznego w placówce mBanku
 • 0 zł za korzystanie z usługi polecenia zapłaty
 • 0 zł za wpłaty i wypłaty gotówkowe
* oprocentowanie 4% nominalne w skali roku obowiązuje do kwoty 3 000 zł. Nadwyżka środków powyżej 3 000 zł nie jest oprocentowana.

mBank podobnie jak inne banku nie chce mieć u siebie nieaktywnych kont. Wpływ na rachunek na szczęście nie musi być z tytułu wynagrodzenie, więc możemy sami sobie zasilać konto.

Być może nadszedł czas żeby przekształcić eKonto w nowy typ rachunku lub by zrezygnować z karty do konta. Temat do zastanowienia.

Zastanawiam się który bank jako następny podniesie opłatę za kartę do konta. Ostatnio zmiany były już w Alior Banku, BZ WBK, ING, PKO BP, Credit Agricole.

11 komentarzy:

 1. Ostatnio coraz częściej podobne są twoje artykuły i ich wnioski do tych z prnewsa http://prnews.pl/wiadomosci/nowe-konto-w-mbanku-i-kolejne-podwyzki-w-starych-pakietach-6550409.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. akurat nie wydaje mi się żeby wnioski były jakoś bardzo odkrywcze. O tym, że banki nie będą chciały przekonywać klientów do częstszego korzystania z kart pisałam po raz pierwszy przy okazji październikowych zmian w Millennium. Należy się liczyć ze zmianami cenników. Dodam jeszcze, że banki wolą osoby płacące kredytówkami (mają od nich wyższą prowizję). Nie zdziwię się jak za chwilę będzie kolejna promocja kredytówek mBanku.
   Z eKontem jest inny problem - to rachunki zakładane wiele lat temu, w czasach kiedy mBank chwalił się jaki to jest darmowy i lepszy od innych banków. Wprowadzenie opłaty za standardowe eKonto może doprowadzić do kolejnej akcji w stylu mStop, a to wizerunkowo kiepsko wygląda. Lepiej wprowadzać nową taryfę i zachęcać starych klientów do zmiany.
   Pozostaje jeszcze spawa oddziałów które mBank odziedziczył po MultiBanku, jakoś trzeba wykorzystać ich potencjał. mBank chwalił się że nie ma kont po wuju a teraz do takiego właśnie do takiego wuja który podejdzie do oddziału chce dotrzeć...
   Tyle w temacie :) I co tu odkrywczego?
   P

   Usuń
 2. ja będę rezygnować z karty. Niby 300 zł to nie jest dużo ale jednak trzeba pilnować się żeby tę sumę wydać. Tym bardziej, że konto jest mi potrzebne wyłącznie pod rachunek maklerski

  OdpowiedzUsuń
 3. do banków wchodzi BLIK więc karta do konta zaczyna być zbędna. W bankomacie można przemęczyć się z wypłatą BLIKiem a płatność za zakupy i zrobić wygodniej jakąś kredytową lub kartą do innego konta na którym mamy cash back.

  OdpowiedzUsuń
 4. blik zapowiada sie fajnie. Bazuje na IKO od PKO BP wiec powinno dobrze śmigać .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak i myślę, że to będzie ciekawa alternatywa dla osób które aż tak bardzo nie potrzebują karty do konta. Teraz nie mam karty do konta w BZ WBK i sobie radzę, raz na jakiś czas wypłacałam kasę komórką z bankomatu.
   Myślę, że w najbliższym czasie napisze coś o BLIK, tym bardziej ze już zaktualizowałam kilka aplikacji bankowych

   Usuń
 5. Ja też niestety będę rezygnował z karty debetowej w mBanku. Konto pewnie zostawię. 300 zł da się ogarnąć jednak trzeba o tym myśleć. Z zrobieniem 100 zł było prościej, bo kwota robiła się (że tak powiem) sama.

  Teraz pytanie. W jakim banku jest najlepsza karta debetowa? Bez zbędnych opłat. Np. z bankomatami euronetu. Alior Bank na rachunku "Alior bez opłat" ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. moim zdaniem Konto Wyższej Jakości jest jednym z najlepszych kont na rynku - ze względu na "5 lat gwarancji niezmienności warunków". Bankomaty Euronet za 0 zł, wymóg wpływu min 2500 z rachunku w innym banku (może być to przelew własny) też nie jest trudny do zrealizowania (jeśli to nie będzie Twoje jedyne konto).
   Dobrą opcją na chwilę obecną będzie też Proste Konto w Meritum Banku , lub w Smart Konto w Banku SMART, ale tu nie ma gwarancji niezmienności cennika...

   Usuń
  2. Konto Wyższej Jakości... Można go założyć gdy już posiada się konto w Alior? Właśnie wspomniane Konto bez opłat.

   Usuń
  3. nie jestem pewna czy można mieć więcej niż jedno konto. Na pewno można przekształcić posiadane konto w Konto Wyższej Jakości - płacąc za to "jedyne" 150 zł :)

   Usuń
  4. No to akurat jest chyba średnio opłacalny dla mnie biznes ;)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...