niedziela, 11 stycznia 2015

Mniejsze zyski z moneyback

Przy ostatnich wpisach dotyczących produktów z systemem zwrotów, pojawiały się dopiski o zmianach od stycznia 2015r. Wiele osób, które nie czyta regulaminów (i komunikatów o ich modyfikacjach), pewnie dziwi się lub za jakiś czas się zdziwi, że zwrot jest mniejszy niż zakładali że będzie. Niestety nie jest to błąd a jest to kolejna zmiana w podatkach, która sprawia że zarabiamy mniej.

Małe przypomnienie ważnych zmian


W 2002roku został wprowadzony "Podatek od dochodów kapitałowych"  tzw podatek Belki. Jest on rodzajem zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych. Od dochodów kapitałowych, na przykład zysków z funduszy inwestycyjnych, akcji, obligacji czy też lokat bankowych zostaje pobrany pobrany zryczałtowany podatek w wysokości 19%.

Przez długi czas obowiązywała zasada zaokrąglenia podatku do pełnych złotych. Oznaczało to, że dla np odsetek od lokaty wynoszących mniej niż 2,5 zł podatek wynosił 0 zł (był zaokrąglany do pełnych złotych).

Wydaje mi się (ale pewności na 100% nie mam) że jako pierwszy tzw lokaty antybelkowe z dziennym naliczaniem odsetek zaproponował Getin Bank (działając przez platformę Open Online). Depozyt zakładany był na kilka miesięcy, tylko odsetki dopisywane były każdego dnia. Maksymalna wysokość lokaty była tak dobierana, żeby dzienne odsetki nie przekroczyły magicznej granicy 2,5 zł. Dzięki takiemu zabiegowi, realnie mieliśmy lepsze warunki na lokacie. Lokaty antybelkowe stały się hitem i znalazły się w ofercie prawie wszystkich banków.

Eldorado zakończyło się 1 kwietnia 2012 roku, kiedy to "załatano dziurę" w ustawie. Podatek jest zaokrąglany w górę do pełnych groszy, więc są sytuacje gdy potrafi wynosić 100% naliczonych odsetek. Poniżej przykład naliczenia podatku dla mojego konta oszczędnościowego w Banku Zachodnim WBK.


Szansę  na większe zyski dawały do niedawna tzw polisolokaty (np dostępne w Aviva, czy też w Expander). Zwykle były to "polisy na dożycie" (dostaniemy kasę jak dożyjemy końca trwania okresu ubezpieczenia) lub "na życie i dożycie" (dostaniemy kasę my jak dożyjemy, lub spadkobiercy jeśli umrzemy przed końcem trwania inwestycji). Od 18 października 2014 r, wszystko nowe polisy niestety są już objęte podatkiem Belki więc i ta forma inwestowania stała się mniej korzystna.

Od 1 stycznia 2015 roku, podatkiem  objęte są także zyski z programów moneyback. Dla odmiany screen karty Millennium ImpresjaCiekawe gdzie jeszcze można wprowadzić podatek od zysków kapitałowych ;)

4 komentarze:

 1. A nie wiesz czasem czy i jak rozliczyć kupony z allegro za 2014 rok?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sama się zastanawiam co z tym zrobić, bo był w regulaminie zapis, że użytkownik sam się powinien rozliczyć z podatku.
   Myślę, że w przypadku osób fizycznych podchodzi to pod sprzedaż premiową więc do kwoty 760 zł jest zwolnienie z podatku (ale specem od podatków niestety nie jestem, wiec na 100% pewna nie jestem)

   Usuń
 2. Z jakiej paki Getin pobiera od 40 zł podatek w wysokości 8 zł, skoro 19%*40=7,60 zł? Czy ktoś składał już w tej sprawie reklamację? Podatek zaokrągla się przecież do grosza a nie złotówki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to nie błąd, inne banki też tak zaokrąglają...

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...