środa, 8 lipca 2015

PKO BP: 5% na lokacie do końca roku

"Czy Twój organizm myśli już o najdłuższych wakacjach życia?" Takie pytanie PKO BP zadał w najnowszej reklamie emitowanej w TV. Mój organizm myśli, ale głównie dlatego, że nie wierzy w emeryturę z ZUS...

Reklama lokaty Kapitał na marzenia wyróżnia się czymś jeszcze - oprocentowaniem. Stawka 5% w skali roku z gwarancją do końca 2015 r to rzecz która sprawia że chcę dowiedzieć się czegoś więcej o produkcie.


Lokata na Marzenia jest tak na prawdę programem systematycznego oszczędzania. Nie jest to jednak PSO znane z ofert dostępnych u "doradców" (czytaj sprzedawców) produktów inwestycyjnych, bo program ten nie wymaga od nas inwestowania w produkty ryzykowne typu: akcje, fundusze czy kontrakty terminowe.

Jeśli nie widzieliście reklamy, to warto ją najpierw zobaczyć.

Za pierwszym razem, nikt nie czyta tzw legala. W nim są jednak bardzo ważne informacje:
  • Lokata dostępna jest tylko z kontem osobistym w PKO BP (nie dotyczy PKO Konta Dziecka, PKO Konta Pierwszego i Konta Inteligo)
  • Umowę zawieramy na 12 lat
  • Promocyjne oprocentowanie 5% w skali roku obowiązuje tylko do 31 grudnia 2015 r, 
  • Później oprocentowanie oparte będzie na stawce WIBOR 3M oraz dodatkowej premii odsetkowej 0,1p.p. dla regularnych wpłat 100 zł.
Już nie wygląda to aż tak dobrze... Utrzymanie konta może wiązać się z opłatami (np Konto za Zero prowadzone jest bezpłatnie, ale zwolnienie z opłaty za kartę przysługuje po wydaniu kartą min 300 zł w miesiącu).

Kolejny haczyk to kapitalizacja odsetek. Pierwsza kapitalizacja następuje dopiero po 24 miesiącach, jeśli okaże się że potrzebujemy wypłacić pieniądze wcześniej (lub chcemy zamknąć ROR) to odsetki nie zostaną naliczone.

W kolejnych okresach kapitalizacja też nie jest bardzo częsta bo odsetki są wypłacane co 6 miesięcy (dopisywane do stanu lokaty bądź przelewane na nasze konto w PKO).

Oferta planu dostępna jest w 5 wariantach, przy czym "starzy" klienci mogą skorzystać wyłacznie z opcji Program 100 (wpłat 100 zł miesięcznie), nowi klienci czyli osoby które założą ROR w okresie od 8 czerwca do 14 sierpnia 2015r mogą wybrać czy chcą odkładać 100, 200, 300, 400 czy też 500 zł miesięcznie. Od tego będzie zależeć też premia odsetkowa naliczana od 2016 r. Podane poniżej oprocentowanie uwzględnia aktualny WIBOR 3M

*Warunkiem uzyskania premii odsetkowej jest zgromadzenie na koniec każdego miesiąca oszczędzania salda wymaganego dla danego programu oszczędzania.

**Premia odsetkowa jest naliczana w przypadku zgromadzenia wkładu w wysokości równej lub wyższej niż minimalna wysokość środków na lokacie na koniec danego podokresu.W każdym  miesiącu można dokonać maksymalnie dwóch dopłat do lokaty w wysokości ustalonej w planie, czyli jeśli zadeklarowaliśmy wpłaty 100 zł, możemy dodatkowo dopłacić maksymalnie 200 zł (łącznie z wpłatą regularną zasilimy lokatę na max 300 zł).

Moim zdaniem program może być ciekawy dla osób które nie mają nawyku regularnego oszczędzania. Brak możliwości częściowych wypłat z lokaty sprawia, że pieniądze nie będą kusić żeby od razu je wydać. Długi czas programu pozwoli na odłożenie całkiem sporych pieniędzy (w wariancie 100 zł - sam wpłacony kapitał po 12 latach wyniesie 14 400, a w najwyższym wariancie 500 zł będzie to 72 000 zł). Trudno jest za to powiedzieć ile na tym zyskamy, właśnie ze względu na zmienne oprocentowanie.

Jeśli interesuje Ciebie taka lokata, to skontaktuj się z bankiem >>

Osoby, które radzą sobie z regularnym odkładaniem pieniędzy, z pewnością znajdą/znalazły sposoby na bardziej dochodowe oszczędzanie.
 

2 komentarze:

  1. ciekawe ile osób nie doczyta, że pierwsza kapitalizacja jest po tak długim okresie. Ja bym się nabrał na tę promocję

    OdpowiedzUsuń
  2. chyba faktycznie jest to sposób żeby utrudnić sobie wydawanie pieniędzy, bo zarobić to się przy takim % nie zarobi

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...