sobota, 6 grudnia 2014

Pomagaj oszędniej

Okres przedświąteczny to szczegóły czas. W tym okresie wiele osób jest bardziej dobroczynna. W sklepach można spotkać ludzi kwestujących na rzecz różnych organizacji. Czy takie kwesty warto wspierać? Moim zdaniem, jeśli tylko stać nas na to, żeby pomagać innym, to jak najbardziej tak.
Można to jednak zrobić trochę taniej, nie zmniejszając podarowanej kwoty.


Zamiast wrzucać pieniądze do puszki, warto przekazać wsparcie przelewem. Dzięki temu będziemy mogli odliczyć darowiznę od podatku.

Darowizna na cele pożytku publicznego


Zapisy Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dają nam możliwość skorzystania z ulgi podatkowej, jeśli dokonamy darowizny na rzecz organizacji realizującej cele pożytku publicznego lub na rzecz organizacji realizujących równoważne cele, określonych w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie UE lub EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych.

Od podstawy opodatkowania można odliczyć darowizny w kwocie nie wyższej niż 6% uzyskanego dochodu.

Portal pit.pl przygotował następujący przykład ile można zyskać:
źródło: pit.pl

W tym przykładzie osoba dostanie zwrot ok 9% podarowanej kwoty. Oczywiście nawet jeśli przekazujemy mniejsze kwoty, warto skorzystać z możliwości zmniejszenia podatku. Choćby tylko dlatego, że mamy do tego prawo.


Bardziej szczegółowe informacje odnośnie odliczeń znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów oraz w broszurze informacyjnej do PIT/O przygotowanej przez Ministerstwo Finansów.

3 komentarze:

 1. właśnie dlatego nie wrzucam pieniędzy do "Osiakowych" puszek - nie dlatego, że nie popieram jego działalności ale po to, żeby mieć satysfakcje, że coś jeszcze wyciągnę na podatku. Nie chodzi o te kilkanaście złotych ale o satysfakcje że zapłacę mniej podatku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda że pomagasz tylko jak sam osiągasz z tego korzyść!

   Usuń
  2. na konto organizacji trafia dokładnie tyle kasy ile trafiłoby w przypadku wrzucenia kasy do puszki
   Podejdź do tego inaczej, pomagam i to się liczy najbardziej :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...