środa, 2 kwietnia 2014

ING Bank Śląski: oszczędzaj na emeryturę

źródło: ingbank.pl
Od 1 kwietnia do końca lipca 2014 r mamy zdecydować czy nasze składki będą w całości przekazywane do ZUS czy też w części trafią do OFE. Dla przypomnienia, jeśli chcemy zostać w OFE musimy wypełnić specjalną deklarację, jeśli chcemy żeby nasza składka w całości była przekazywana do ZUS nie musimy robić nic...

Szansę na wypromowanie swojego produktu przy okazji szumu medialnego związanego z kampanią przejdź do ZUS (prewencyjnie zakazano reklamowania się OFE - zakaz obowiązuje do końca lipca)  zauważył ING Bank Śląski i całkiem niedawno wprowadził do oferty nowy produkt IKZE w formie rachunku oszczędnościowego.


Dla przypomnienia, aktualnie system emerytalny w Polsce składa się z tzw 3 filarów:
I filar – oparty na Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zarządzany przez ZUS,
II filar – oparty na otwartym funduszu emerytalnym (OFE),
III filar – oparty na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE), indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) i pracowniczy program emerytalny (PPE).

Czym jest IKZE


Indywidulane Konta Zabezpieczenia Emerytalnego jako część II Filaru pojawiły się dopiero w 2011 r (okazało się że IKE nie cieszyły się powodzeniem i "coś trzeba było z tym zrobić"). IKZE jest dobrowolną formą oszczędzania na emeryturę, taka forma oszczędzania jest jednak dość mocno regulowana. Maksymalna kwota którą rocznie możemy wpłacić jest corocznie ustalana i na 2014 r wynosi 4 495,20 zł.

Co daje IKZE


Oszczędzając na IKZE mamy kożystniejsze warunki podatkowe.
Przede wszystkim możemy skorzystać z ulgi podatkowej - to chyba jest największa zaleta tej formy oszczędzania. W zależności od progu podatkowego możemy otrzymać zwrot za 2014 r nawet 1 438 zł (jeśli płacimy podatek dochodowy wg stawki 32%) lub 809 zł (jeśli płacimy podatek 18%).
Od zysków kapitałowych w IKZE nie płacimy tzw podatku Belki.
Żeby nie było tak pięknie... Jakiś podatek będziemy musieli zapłacić. Po ostatnich zmianach z grudnia 2013 r środki wypłacane po zakończeniu oszczędzania na IKZE, będą opodatkowane podatkiem zryczałtowanym w stawce 10%.
Oszczędności zgromadzone w IKZE podlegają dziedziczeniu a dodatkowo nie płaci się podatku od spadku i darowizn. Osoby dziedziczące środki z IKZE będą musiały zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy w stawce 10%
O ile wpłat na IKZE możemy dokonywać w dowolnym momencie, to już z wypłatami nie jest tak dobrze. Wypłata z IKZE następuje na wniosek oszczędzającego, po osiągnięciu przez niego wieku 65 lat pod warunkiem dokonywania wpłat na IKZE co najmniej w 5 latach kalendarzowych (płacimy wtedy podatek 10%). Oczywiście możemy wypłacić pieniądze wcześniej, jednak będziemy musieli zapłacić podatek dochodowy według skali obowiązującej w momencie wypłaty.

IKZE w ING Banku Śląskim


ING jest jednym z pierwszych banków, który udostępnił możliwość oszczędzania na IKZE w formie konta oszczędnościowego. Standardowe oprocentowanie wynosi 1,7% w skali roku dla środków do 100 000 zł (w tym roku i tak nie możemy wpłacić więcej niż 4 495,20 zł).

Przyznam że jestem bardzo ciekawa ile osób uda się przekonać do tej formy oszczędzania. Oprocentowanie konta, w porównaniu ze standardowymi kontami oszczędnościowymi wypada co najwyżej przeciętnie. Nie da się ukryć, że korzyścią przyciągająca uwagę może być zwrot podatku.
Aż dziw bierze, że jeszcze nie ma reklam tego produktu - sezon na rozliczanie PITów rocznych w pełni. Ludzie wkurzają się ile muszą płacić podatków więc argument, że coś można od fiskusa wyciągnąć przemawia mocniej niż zwykle.

Co ja myślę o IKZE? Regulacje dotyczące emerytur w Polsce są tak niestabilne, że mam opory przed założeniem tego produktu... Może gdybym miała powyżej 50 lat. Jednak czas jaki mi pozostał do ewentualnej wypłaty środków zgodnie z założeniami ustawy jest tak odległy, że wszystko może się zdarzyć - patrz pierwszy akapit :)

Więcej o IKZE w ING >>

2 komentarze:

  1. przykra prawda jest taka, że na emeryturę należy sobie odłożyć samemu. Najlepiej w takich miejscach, żeby regulacje rządowe były trudniejsze...

    OdpowiedzUsuń
  2. tak, teraz 10% podatku a za 5 lat może będzie 30% :D
    albo całość wkładu przeniosą do ZUS żeby załatać dziurę w budżecie...

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...